STUDENT ACHIEVEMENTS

Student Achievements & Credits

2019 - Squad & Performance Team - performed in the Moomba Parade

2019 - Squad Teams - performed in 'Iconolgy', a Masters of Choreography performance - aired on Foxtel

2019 - Squad Team & Performance Team - performed in Dance Aid, raising funds for the Make A Wish Foundation

2019 - Senior Squad - performed at Dancers Unite, raising funds for the God Friday Appeal

2019 - Angelina Nguyen - Young Rising Star - Fast Track Grand Final, Whittlesea

2019 - Tiana Tsokhas & Serafina Hana - 'Swan Lake',  Melbourne City Ballet

2019 - Alannah Stavrakievska & Tiana Tsokhas - 'Wizard of Oz', Melbourne City Ballet

2019 - Jenna Tarzia - 'Annie', Manilla Street Productions

2019 - Alara Brown - 'Wizard of Oz', Waterdale Theatre Company

2019 - Angelina Nguyen - Victorian State Youth Ballet Company Member

2019 - Alyssa Condron - Dance PrescriptionA

2019 - Alyssa Condron - Diamond Dance Challenge Ambassador

2019 - Alyssa Olden - Prestige Dance Competitions Ambassador

2019 - Angelina Nguyen -  Top 6 Overall & Scholarship Wiiner - Revel Dance Convention, Long Beach - America

2019 - Alyssa Condron - Runner-Up Champion, Evolution National Grand Final

2019 - Angelina Nguyen -  Runner-Up National Champion - Classical & Broadway Jazz - Follow Your Dreams

2018 - Extension Team - KAR Dance Competition CHAMPIONS - U13 Small Troupe Overall

2018 - Squads Teams performed in 'Dance Cult Classics', a Masters of Choreography performance - aired on Foxtel

2018 - Squads Teams performed in 'Dance Aid', raising funds for the Make A Wish Foundation

2018 - Alannah Stavrakievska, Lacey Monk, Sheridan Monk, Tiana Tsokhas - 'The Nutcracker', Melbourne City Ballet

2018 - Angelina Nguyen, Lacey Monk, Tiana Tsokhas, Thu Pham, Sheridan Monk - Style Showcase

2019 - Sheridan Monk - State Champion in Lyrical, Jazz & Classical Ballet - Jump Dance Challenge

2018 - Angelina Nguyen, Lacey Monk, Angelina Blazevski, Olivia Lucente, Thu Pham

2018 - Alannah Stavrakievska, Serafina Hana, Tiana Tsokhas - 'A Christmas Carol', Melbourne City Ballet

2018 - Alyssa Condron - Runner Up 'Diamond Dancer' - Diamond Dance Challenge, & Follow Your Dreams

2018 - Angelina Nguyen - Scholarship Winner - Xchange Dance Convention

2018 - Ashley Jameson - Scholarship Winner - Xchange Dance Convention

2018 - Lacey Monk - Runner Up 'Miss Prodigy' Junior Champion

2018 - Alannah Stavrakievska, Avielle Angesti, Lacey Monk, Serafina Hana - 'Carmen' - Melbourne City Ballet

2018 - Jenna Tarzia - 'Alice in Wonderland' - Playback Productions

2018 - Lacey Monk - 'Giselle' - Melbourne City Ballet

2018 - Angelina Nguyen - 'The Magic Toyshop' - Victorian State Ballet

2018 - Aliyah Naddaf, Paris Torcasio, Karla Roets, Alara Brown, Liana Chambers - 'Grease' - The Arena Spectacular

2018 - Squad Teams - performed in the Moomba Parade

2018 - Imogen Blick - awarded the Performing Arts Scholarship at Epping Secondary

2018 - Lacey Monk, Alyssa Condron - Dance Prescription

2018 - Lacey Monk, Angelina Nguyen, Serafina Hana, Tiana Tsokhas, Alannah Stavrakievska - Classical Ballet extension program - Melbourne City Ballet

2018 - Karla Roets - Youth Australian Broadway Chorus

2018 - Claudia Pellicano - Top 10 National Dancer at Follow your Dreams Competitions

2017 - USA Team - performed at Disneyland, Universal Studios, Hollywood Blvd & down the Main St Disneyland Parade!

2017 - Angelina Nguyen, Claudia Pellicano, Lacey Monk, Serafina Hana - performed in 'The Nutcracker' with Melbourne City Ballet

2017 - Jade Marangos, Ashley Anderson, Claudia Pellicano, Tiana Dimitriadis - cast in 2017 Kidz Fashion Week

2017 - Claudia Pellicano - State Champion in Jazz, Classical Ballet & Tap at Jump Dance Challenge

2017 - Lacey Monk - runner up Champion Dancer at Follow Your Dreams

2017 - Cindy Marangos - performed in 'The Nutcracker' with the Victorian State Ballet

2017 - Angelina Nguyen - Xchange Dance Convention Junior Scholarship Award Winner

2017 - Paris Torcasio, Aliyah Naddaf, Claudia Pellicano, Karla Roets, Alara Brown - accepted into professional musical - 'Grease the Arena Spectacular', to perform in April, 2018!

2017 - Cindy Marangos, Jade Marangos, Julia Di Mauro - performed in Cinderella with Victorian State Ballet

2017 - Claudia Pellicano - performed in 'A Midsummer Nights Dream' with Melbourne City Ballet

2017 - Claudia Pellicano - runner up National Champion in Broadway Jazz, Contemporary and Tap at Destiny Star Dance Comps

2017 - Cindy Marangos, Julia Di Mauro - performed in Le Corsair with Victorian State Ballet

2017 - Tiana Dimitriadis - 'The Weekly Review', ABC

2017 - Cindy Marangos, Jade Marangos - performed in Snow White with Victorian State Ballet

2017 - Claudia Pellicano - accepted into Classical Ballet extension program - Melbourne City Ballet

2017 - Lacey Monk & Claudia Pellicano - accepted into Dance Prescription extension program - Dr. Lisa Ellis

2017 - Squad Teams - performed at Dance Aid - raising funds for the Make a Wish Foundation

2017 - Squad Teams - performed in the Moomba Parade

2016 - Julia Di Mauro, Jade Marangos, Cindy Marangos, Kaitlyn Donnelly - performed in Don Quixote with Victorian State Ballet

2016 - Paris Torcasio - performed in Shrek the Musical with Stage Masters

2016 - Julia Di Mauro - performed in Cinderella with Victorian State Ballet

2016 - Claudia Pellicano - U8 Aggregate Champion at Melbourne Performing Arts Challenge

2016 - Sheridan Monk - U6 Jazz Champion - Jump Dance Challenge

2016 - Claudia Pellicano - 3rd Place U10 Jazz Champion - Victorian Performing Arts Challenge

2016 - Squad Teams - performed at Dance Aid - raising funds for the Make a Wish Foundation

2016 - Squad Teams - performed in the Moomba Parade

2015 - Squad Teams - performed in the Moomba Parade

2015 - Squad Teams - performed at Dance Aid - raising funds for the Make a Wish Foundation

2015 - Squad Teams - performed as apart of the Christmas Festival at Epping Plaza

2015 - Alice Aiyuchi - performed at Disneyland, Universal Studios, Hollywood Blvd

Exams

2018 - 100% pass rate in SFD Ballet & Tap examinations

2018 - Imogen Blick - Honours with Distinction - Level 5 Ballet

2018 - Lacey Monk, Angelina Nguyen, Alyssa Condron - Honours with Distinction - Level 4 Ballet

2018 - India Carroll - Honours with Distinction - Level 3 Ballet

2018 - Olivia Chong, Elena Klenkoska, Meglena Parmakovska, Laylah Cook, Ghaanavy Yathavan, Chloe Nicolau, Sheridan Monk, Siena Mirable - Honours with Distinction - Level 2 Ballet

2018 - Brylee Dancer, Yuting Qiang, Chloe Maloney - Honours with Distinction - Level 1 Ballet

2018 - Lacey Monk - Honours with Distinction - Level 3 Tap

2018 - Alyssa Condron, Alyssa Olden, Olivia Chong, Tayla-Jai Brown, Ellie Strickett - Honours with Distinction - Level 2 Tap

 

2017 - 100% pass rate in SFD Ballet examinations

2017 - Lacey Monk, Alyssa Condron - Honours with Distinction - Level 3 Ballet

2017 - Alyssa Olden, Avielle Angesti, Jasmine Osman, Danae Munro, India Carroll, Tayla-Jai Brown - Honours with Distinction - Level 2 Ballet

 

2016 - 100% pass rate in SFD Ballet examinations
2016 - Claudia Pellicano - Honours with Distinction - Level 4 Ballet
2016 - Angelina Nguyen, Stefania Mingione, Lacey Monk, Juliet Krstevski, Evie Brown - Honours with Distinction - Level 2 Ballet
2015 - 100% pass rate in SFD Ballet examinations

Talent Representation

Congratulations to all students who successfully gained positions with Showkidz Management

Awards

2018:

Dancer of the Year - Angelina Nguyen

Most Improved - Serafina Hana

Best New Talent - Ellie Strickett & Olivia Chong

Junior Encouragement - Alyssa Olden

Senior Encouragement - Juliet Krstevski

Passion/Dedication - Madison Tambolash

Most Entertaining - Sheridan Monk

Junior Rising Star - Ava Bowen

Senior Rising Star - Thu Pham

2017:

Dancer of the Year - Lacey Monk

Most Improved - Tiana Tsokhas

Best New Talent - Imogen Blick

Junior Encouragement - Olivia Lucente

Senior Encouragement - Abbey Zadoroznyj

Passion/Dedication - Liana Chambers

Most Entertaining - Danae Munro

Junior Rising Star - India Carroll

Senior Rising Star - Josephine Black

2016:

Dancer of the Year - Cindy Marangos

Most Improved - Lacey Monk

Most Entertaining - Angelina Nguyen

Best New Talent - Angelina Blazevski

Junior Encouragement - Alannah Stavrakievska

Senior Encouragement - Ashley Jameson

Passion/Dedication - Kaitlyn Donnelly

Senior Rising Star - Paris Torcasio

Junior Rising Star - Alyssa Condron

2015:

Dancer of the Year - Aliyah Zeini

Most Improved - Zoe Anagnostellis

Encouragement - Jenna Tarzia

Rising Star - Catherine Selekos

Most Entertaining - Karla Roets

Best New Talent - Lara Kalz

2014:

Dancer of the Year - Claudia Pellicano

Most Improved - Chloe Ploughman

Encouragement - Amy Pullar

Rising Star - Jacinta Li

Best New Talent - Cindy Marangos

2013:

Dancer of the Year - Julia Di Mauro

Most Improved - Aliyah Zeini

Encouragement - Tasia Ciarma

Best New Talent - Claudia Pellicano

2012:

Dancer of the Year - Alice Aiyuchi

Most Improved - Cassie Cockshutt

Passion/Dedication - Julia Di Mauro

Parent Portal:

Follow

Contact

9408 7803

Address

Studio Address:

1/27 Fullarton Dr, Epping VIC 3076

Postal Address:

P.O Box 1151, Epping, VIC 3076

©2019 by Step in Time Studio of Dance.